Alasdair MacIntyre

Alasdair MacIntyre

HAYATI - BİYOGRAFİSİ

1929 yılında Glasgow’da doğan İskoç düşünür Alasdair MacIntyre Londra, Manchester ve Oxford üniversitelerindeki eğitiminin ardından, doktorasını Manchester Üniversitesi Felsefe bölümünde tamamladı. Leeds, Essex ve Oxford üniversitelerinde din felsefesi dersleri verdi. 1970’den sonra ABD’nin Brandeis, Duke, Vanderbilt ve Boston gibi önde gelen üniversitelerinde felsefe ve siyaset bilimi dersleri anlatan MacIntyre, hâlen Indiana’daki Notre Dame Üniversitesi’nde emeritus profesör olarak görev yapmakta ve Londra Metropolitan Üniversitesi bünyesindeki Aristotelesçi Etik ve Siyaset Çalışmaları Merkezi’nde (CASEP) kıdemli araştırmacı olarak çalışmalarını sürdürmektedir. 
 
1981’de, yayımlanır yayımlanmaz büyük ses getiren Erdem Peşinde’siyle başlayan makale ve kitaplarıyla ahlak kuramlarını toplumsal-tarihsel dönüşümlerle ilişkilendiren MacIntyre, ahlakın yarattığı yaşam formlarını merkeze alan yeni bir yaklaşım benimsedi ve kariyerinin olgunluk dönemini yeni Aristotelesçi perspektifle 21. yüzyıl için bir ‘erdem etiği’ geliştirmeye adadı. 
 
MacIntyre’ın Türkçede yer alan diğer çalışmaları Varoluşçuluk (Paradigma Yayınları, 2001) ve Ethik’in Kısa Tarihi: Homerik Çağdan Yirminci Yüzyıla (Paradigma Yayınları, 2003) adıyla yayımlandı

YAZARIN KİTAPLARI

Erdem Peşinde: Bir Ahlak Teorisi Çalışması

Alasdair MacIntyre

Erdem Peşinde: Bir Ahlak Teorisi Çalışması

Çevirmen: Muttalip Özcan

Kategori: Felsefe

₺48,00

E-Posta Adresiniz

Yeni çıkan kitaplar, kampanyalar ve tüm yeniliklerden haberdar edelim.