Her Çocuk Zekidir

Zekâ çocukluğun kendisinde...

Sadece zekâ konusunda başkalarıyla kıyaslanan, kendini eksik hisseden, bu yüzden üzülüp kırılan çocuklara değil, zekâyı akademik başarı ve bilgiyle ölçen yetişkinlere de farklı bir pencere açıyor ‘Her Çocuk Zekidir’.
 

Zeki olmak sadece tüm zor sorulara doğru cevaplar vermek, sınavlarda en yüksek puanı almak, kimsenin bilemediklerini bilmek midir? Böyle olduğuna inananlardansanız düşüncelerinizin temelinden sarsılmasına hazır olun. Sadece zekâ konusunda başkalarıyla kıyaslanan, kendini eksik hisseden, bu yüzden üzülüp kırılan çocuklara değil, zekâyı akademik başarı ve bilgiyle ölçen yetişkinlere de farklı bir pencere açıyor ‘Her Çocuk Zekidir’.
Kâğıttan gemiler ve uçaklar yapan, ejderhalara binmeyi hayal eden, ağlayan birini gördüğünde sevgiyle yaklaşan, oyuncaklarını arkadaşlarıyla paylaşan, hoplayıp zıplayan, baloncuklar yapan, korsan hazinelerinin peşine düşen, çılgınca dans eden, mucizevi iksirler yapan, böcekleri inceleyen, düşlere dalan, hikâyeler uyduran... tüm çocuklara sesleniyor yazar Davina Bell; her birinin çok özel ve kendince zeki olduğunu haykırarak.
Allison Colpoys’un çocuk düşlerinden süzülüp sayfalara konmuş izlenimi veren çizimleri eşliğinde öyle güçlü bir metinle karşımızda ki Bell, çocukluğun başlı başına kendine has bir zekâ olduğuna, bunun oyunlarla, hayallerle, coşkuyla, yaşama sevinciyle hayata geçtiğine inanmaktan başka yol bırakmıyor.

HER ÇOCUK ZEKİDİR

Zekâ çocukluğun kendisinde...

Davina Bell
Resimleyen: Allison Colpoys
Çeviren: Müge Akbulut
VakıfBank Kültür Yayınları, 2021
36 sayfa, 28 TL.

 

*Bu yazı ilk olarak Hürriyet'te yayımlanmıştır.

E-Posta Adresiniz

Yeni çıkan kitaplar, kampanyalar ve tüm yeniliklerden haberdar edelim.