Moris Farhi'yi Kaybettik

Geçtiğimiz hafta roman yazarı, şair ve senarist Moris Farhi'yi kaybettik.

Moris Farhi 1935 yılında Ankara'da doğdu. Robert Kolej'de tamamladığı eğitimin ardından 1954 yılında Londra'daki Royal Academy of Dramatic Art'a gitti ve yaşamının geri kalanında İngiltere'de yaşadı. Kısa bir oyunculuk kariyerinin ardından yazmaya başladı. 1972 yılında yayımlanan ilk romanı The Pleasure of Your Death'le başlayan kariyerinde Türkçe'de de yayınlanan Journey Through the Wilderness (Gökkuşağının Çocukları, 1999), Young Turk (Genç Türk, 2004) ve A Designated Man (Atanmış Erkek, 2009) gibi romanlarıyla dünya çapında birçok ödül kazandı.

Romanlarının yanı sıra şiir ve senaryo çalışmalarına da imza atan Moris Farhi'nin eserlerinde çocukluğuna damga vuran hatıralar ve Türkiye tarihi önemli bir esin kaynağıdır. Özellikle Genç Türk adlı romanı, 13 farklı hikâyede iç içe geçen 17 karakter üzerinden İkinci Dünya Savaşı yıllarından 1950'lere kadar uzanan kozmopolit bir Türkiye panorması sunar.

Moris Farhi bir Sefarad Yahudi'si olarak büyüdüğü topraklarla bağını koparmayan bir kişilikti. 2001 yılında edebiyata katkıları nedeniyle MBE ünvanıyla ödüllendirilen Farhi, Türk edebiyatçılarıyla ve İngiltere'deki Türk sanatçı çevreleriyle kurduğu dostluklarla da tanınıyordu. Kişisel kütüphanesindeki 19,000 kitabı Boğaziçi Üniversitesi kütüphanesine bağışlamıştı. 2001 yılından beri Uluslararası PEN Kulubü'nün Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmekteydi.

Eserlerini İngilizce üreten Moris Farhi'yi belki Türk edebiyatından ziyade İngiliz edebiyatı çerçevesinde değerlendirmek gerekir ama temaları ve anlatım dili açısından Türkiyeli kimliği her zaman vurgulanmış bir yazardı.

Ölümüyle birlikte, piyasada tükenmiş olan çeviri romanlarının tekrar basılmasını temenni ediyoruz. Dünya edebiyatının başı sağolsun.

  • 13.03.2019

İLE İLGİLİ MAKALELER

E-Posta Adresiniz

Yeni çıkan kitaplar, kampanyalar ve tüm yeniliklerden haberdar edelim.